پیشینۀ دین و زندگی کنکور

آکادمي کنکور - دين و زندگي کنکور

یه سلام خدمت همه ی داوطلبان کنکور و همه ی کسایی که مطالب این بخش رو از سایت کنکور آکادمی دارن میخونن..

در این بخش به پیشینه ی تغییرات سوالات دین و زندگی کنکور در طی چند سال اخیر می پردازیم.

خب! همونطور که میدونید، درس دین و زندگی در کنکور ضریب 3 داره. یعنی در درس های عمومی بعد از ادبیات که ضریب 4 داره ،این درس دارای اهمیت زیادیه..

در کنکور، وقتی که برای درس دین و زندگی درنظر گرفته شده، 17 دقیقه هستش. وهمچنین تعداد سوالات این درس،25 عدد می باشد.که این بدین معنی ست که هر تست حدود 40 ثانیه وقت برای پاسخگویی داره .

در واقع در این زمان بسیار محدود، شما باید مهارت کافی در این درس رو داشته باشید که بتونید هر سوال رو در طی 40 ثانیه به جواب برسونین.

و این مهارت زمانی به دست میاد که شما به اندازه کافی برای این درس وقت گذاشته و مطالعه کرده باشین.

حالا! صرف کردن وقت برای درس دین و زندگی در طی کنکورهای متوالی، متفاوت بوده و همزمان با کنکورهای جدید، شما باید وقت بیشتری برای این درس صرف کنید.

مثلا بیشتر داوطلبانی که میخواستن در کنکور سال 86 شرکت کنن، استارت( شروع) خوندن درس دین وزندگی رو از دی ماه میزدن، چون زمان باقیمانده(یعنی از دی ماه تا کنکور) برای به دست آوردن درصد بالای 50 در کنکور کافی بود.

چرا که اگه شما کمی(!) اهل تحقیق باشید  و یه نگاهی به سوال های دین وزندگی کنکورهای 80 تا 89 بندازید، خواهید دید که پاسخ گویی به این سوال ها آسان و درجه  ی سختی تقریبا 50درصد از این سوال ها، آسان(C) است. و به همین خاطر بود که بیشتر کسایی که در دانشگاه قبول میشدن، درصد بالایی در درس دین و زندگی داشتن. وبرای همین بود که درس دین وزندگی در کنکور، یه درس تقریبا ساده در کنکور تلقی میشد، و داوطلبان کنکور خوندن این درس رو تقریبا در دی ماه شروع می کردند.

اما در سال 90، کنکور نسبت به سال های قبل تغییر چشمگیری کرد،به طوری که میشه گفت تا اون زمان این جهش در تاریخ کنکور بی سابقه بود! یعنی مثلا کنکور سال 87 نسبت به سال 86، حدود 10 الی 20 درصد سخت تر شد، اما کنکور سال 90 نسبت به سال 89  چیزی حدود 60درصد سخت تر شده بود!!

به همین خاطر دانش آموزان باچالش بزرگی برخورد کردن. یعنی تغییری که ایجاد شد ، تاحدودی در سطح علمی دانش آموزان نبود. یعنی بیشتر دانش آموزان برای این میزان سختی خودشون رو آماده نکرده بودن.

و این تغییرات تنها دامن گیر سوالات دین وزدگی نبود ،و شامل همه ی درسها می شد.

این تغییرات در این درس به این صورت بود که سوالات درس دین و زندگی از حالت حفظی در اومده بود و حالتی ما بین حفظ و مفهوم به خودش گرفت؛ به مثال های زیر توجه کنید:

(سوال کنکور درس یک دین وزندگی سال دوم در سال 86 ،رشته ی زبان تخصصی)

سوال اول...باتوجه به آیه شریفه: «ان فی خلق السماوات والارض و اختلاف اللیل والنهار...» در آفرینش آسمانها و زمین و آمدوشد شب و روز،نشانه های خداشناسی است برای .......

 1. ذاکران خداوند در هر حال
 2. خردمندان متفکر در آفرینش
 3. خردمندان در همه حال به یاد خدا
 4. ذاکران خداوند و متوجه به تدبیر وحکمت او

(سوال کنکور درس یک دین وزندگی سال سوم درسال 90، رشته ی تجربی)

سوال دوم...بین «اهداف» و «نیازها» رابطه ی ...حاکم است ، به این معنی که ... و دغدغه  ودل مشغولی ها نشانه ی ... اند.

 1. علیت _ نیازها زمینه ساز اهداف اند_ ورود به وادی انسانیت
 2. مصلحت_ نیازها زمینه ساز اهداف اند _ ورود به وادی انسانیت
 3. مصلحت _ اهداف زمینه ساز نیازهایند _ نیازهای برتر واهداف عالی تر
 4. علیت _ اهداف زمینه ساز نیازهایند_ نیازهای برتر و اهداف عالی تر

خب! برای پاسخ گویی به سوال اول، شما فقط باید ادامه ی آیه را بخاطر داشته باشید که بفهمید جواب این سوال گزینه 2هستش.یعنی شما فقط باید آیه و معنی اون رو حفظ باشید، همین! در واقع گزینه ی 2 همون معنی ادامه ی آیه ست.

اما برای پاسخگویی به سوال دوم(تجربی90)، علاوه بر حفظ بودن کتاب باید کمی هم به مفهوم دقت کنید که جواب رو پیدا کنید( گزینه 1).

 

و این روند ترکیب «مفهوم و حفظ» در سال 91 هم ادامه داشت که کمی سخت تر از سال قبل بود.

به این مثال توجه کنید:

(سوال کنکور درس یک دین وزندگی سال چهارم درسال 91، خارج از کشور)

سوال سوم... اگربگوییم « رابطه ما ودیگر موجودات، مانند رابطه ی پرتوهای نور با منبع آن است» از این تشبیه به ... پی می بریم که به ترتیب .... و.... مفهوم می گردد.

 1. نیاز پدیده ها به پدید آور در ایجاد و بقاء_فقیر_غنی
 2. خالقیت خداوند بی نیاز و مخلوقیت پدیده ها_ غنی _ فقیر
 3. وابستگی کامل مخلوقات به خالق توانا _ غنی _ فقیر
 4. نیازمندی ذاتی پدیده ها و بی نیازی ذاتی پدید آور _غنی _ فقیر

همچنین برای پاسخ گویی به این سوال، باید کمی بیشتر از سال قبل تلاش کرده باشین...

اما، طراح کنکور ، به همین میزان تغییرات درجه ی سختی اکتفا نکرد! به این صورت که در سال بعد یعنی کنکور92، تستها حالت مفهومی تری به خود گرفته بودن؛مثال:

(سوال کنکور درس یک دین و زندگی سال سوم در سال 92،زشته ی انسانی)

سوال چهارم...اگر گفته شود :«گوش جان را بر فهم حقایق بستن ،یاکم رنگ کردن حجت درون  به  بی تاثیری حجت برون می انجامد» پیام کدام آیه ترسیم شده است؟

 1. سبح اسم ربک الاعلی الذی خلق فسوی والذی قدر فهدی
 2. ومنهم من یستمعون الیک افانت تسمع الصم ولوکانو لا یعقلون
 3. رسلا مبشرین و منذرین لئلایکون للناس علی الله حجه بعد الرسل
 4. انا انزلنا علیک الکتاب للناس بالحق فمن اهتدی فلنفسه و من ضل فانما یضل علیها

همون طور که میبینید پاسخ دادن به این سوال(92) به مراتب از سوال قبل(91) مشکل تره، ونیاز داره که شما هم صورت سوال رو به  صورت دقیق بفهمید که بتونید گزینه ی صحیح رو پیدا کنید و هم مفهوم تک تک گزینه هارو بلد باشید. (پاسخ : گزینه ی 2)

نکته : اگه دقت کرده باشید، میبینید که صورت سوال و گزینه ها از سال 90 به  بالا در مقایسه با سالهای قبل از 90 به مراتب افزایش پیدا کرده است.

و این آخر داستان نیست!!

طراحان کنکور به خاطر اینکه همیشه دوست دارن داوطلبان کنکور رو شگفت زده(سورپرایز!!) کنن، در سال 93 آخرین هدیه های خودشون رو به داوطلبان کنکور تقدیم کردن!!!

به این مثال دقت کنید که بدونید این طراح محترم دین و زندگی چقدر به فکر شما داوطلبان عزیز کنکوریه!!!

(سوال کنکور درس دوم دین و زندگی سال سوم در سال 93، رشته ی تجربی)

سوال پنجم...از دقت در آیه شریفه ی : «ان الدین عندالله الاسلام و ما اختلف الذین اوتو الکتاب الا من بعد ما جاءهم العلم بغیاً بینهم» دریافت می گردد که....

 1. اهل کتاب در برابر دعوت پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، آگاهانه علم مخالفتِ توأم با ستم ، برافراشتند.
 2. اسلام، که همان تسلیم در برابر دعوت پیامبران است، نارضایتی خود را از ایجاد اختلاف در دین خدا، اعلام می دارد.
 3. اساس دعوت پیامبران از آدم تا خاتم، دین واحد بوده است و اختلاف  در برداشت، عامل حدوث چند دینی بوده است.
 4. اساس دعوت پیامبران،دین واحد بوده است و چند دینی ، تابعی از آگاهی توأم با تجاوز آنان به اصالت دعوت بوده است.

خب! نظر شما راجب به این سوال چیه!؟

بنظر شما درجه ی سختی این سوال نسبت به  سال قبل(92) چند درصد بیشتر شده؟

برای اینکه بهتر با این موضوع کنار بیایم! مواردی که در این سوال سبب شده که به یه سوال تقریبا مشکل تبدیل بشه بررسی می کنیم.

مورد اول: همون طور که گفتم، وقت برای پاسخگویی به هر سوال دین و زندگی در کنکور حدود 40ثانیه هستش.

دقت کنید که از وقتی که امتحان کنکور در ایران برگذار شد، زمانی که برای پاسخگویی به سوالات هر رشته در نظر گرفته شده بود، تا الان این زمان تغییری نکرده.

مثلا در رشته تجربی برای پاسخگویی به سوالات آزمون عمومی،75 دقیقه، وبرای بخش اختصاصی 175 دقیقه وقت تعیین کرده بودن. و این مدت زمان هم برای کنکور سال94 رشته ی تجربی در نظر گرفته بودن.

تفاوت در اینجاست که مثلا سوالات درس دین و زندگی در کنکورهای دهه ی 60 یا 70 میشد در کمتر از 10 ثانیه به پاسخ رسوند.اما! اما! فقط و فقط، خوندن صورت سوال و گزینه ها در بیشتر سوال های دین و زندگی کنکور 93 حدود 20 الی 30 ثانیه طول می کشید. این به این معنیه که شما برای فکر کردن و جواب دادن به هر سوال معارف در سال93 که میزان مشکل بودن این سوالات در مقایسه با کنکورهای دهه ی 70 حدود 1000درصد بیشتر شده بود، تنها 10 ثانیه وقت داشتین!

خلاصه اینکه شما در کنکورهای قبل از سال 85، به علت ساده بودن سوالات معارف، حدود 30 ثانیه وقت از هر سوال این درس ذخیره میشد، ولی در کنکور های جدید(مثلا93)، با توجه به سطح دشواری و طولانی بودن سوالات،بعداز خوندن هر سوال تنها 10 ثانیه برای پاسخ دادن به هر سوال وقت دارید.

مورد دوم: فلسفی شدن سوالات در کنکورهای جدید هستش.

به این صورت که از  اصطلاحات حوزه ای در طرح تست ها استفاده میشه. که این اصطلاحات در کتاب درسی نیست بلکه طراح، خود با تغییر دادن بعضی جملات و کلمات کتاب، یک جمله یا کلمه ی جدید میسازه؛ مثلا:

جعل کنندگان حیث رو به این صورت تغییر میده : «جاعلان حدیث» یا مثلا:

برحق بودن رو به این شکل در میاره: «حقانیت» . و موارد بسیاری که ان شاء الله در مقالات بعدی در مورد درس دین و زندگی، همه ی این موارد رو براتون توضیح میدم.

مورد سوم: استفاده از«تابع و متبوع» و «علت و معلول».

(توضیح این موارد یعنی تابع و متبوع وهمچنین علت و معلول رو در مقالات بعدی و همچنین در ویدئوهای آموزشی خدمتتون عرض خواهیم کرد.)

و موارد زیادی که طراح با استفاده از اونها میتونه یک تست مشکل رو طرح کنه که در اینجا به موارد بیشتر اشاره نمی کنیم، چون هم مقاله طولانی میشه و شما حوصله خوندنش رو ندارید، وهم تا وقتی وارد درس و تست نشید گفتن این موارد بی فایدست.

حالا، راه حل این نیست که ما از این وضع اعتراض داشته باشیم، بلکه راه حل اینه که خودمون رو با این شرایط هماهنگ کنیم. یعنی در هر درس اینقدر پیشرفت داشته باشیم که حتی از کنکور سال قبل قدرت و صلابت ما بیشتر باشه.چون با توجه به سیر سوابق پیشرفت کنکور،دیدیم که کنکور هر سال از سال قبل مشکل تر میشه.

در مقاله مشاوره ای بعدی روش مطالعه درس دین و زندگی رو براتون بصورت کامل توضیح میدم که با همین وقت باقیمانده تا کنکور بتونید در هر سطحی که هستید، به درصد قابل قبولی برسید.

خب! در ادامه به سراغ تحلیل کنکور 94 میریم.

بالاخره این طراح کنکور ما در درس دین وزندگی، دست از سخت تر کردن سوال های این درس  در سال 94 نسبت به سال 93 برداشت. ولی بازهم داوطلبای کنکور رو سورپرایز! کرد، اما به یه صورت دیگه!

در کنکور سال 94 برخلاف سال گذشته،سوالات از حالت مفهومی در اومده و به سمت حفظی تر شدن و طرح تست از متن کتاب پیش رفت، که این امر سبب شد که سوالات امسال(94) نسبت به سال قبل آسانتر باشه.

اما در همین کنکور 94، برد با کسی بود که متن کتاب درسی رو به صورت کاملا دقیق مطالعه کرده بود.

در ادامه یک سری آمار و ارقام و جدول از رشته ی ریاضی رو براتون میارم که تحول طرح تست در درس دین و زندگی کاملا براتون روشن شه.

در این جداول،تعداد تستهایی که از هر درس معارف در رشته ریاضی در طی کنکور 91 الی 94  طرح شده آوردیم.

دین وزندگی 2

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

درس1

_

1

_

1

درس 2

_

1

1

_

درس3

1

1

1

1

درس4

1

_

1

_

درس5

1

_

1

1

درس6

0,5

1

1

1

درس7

_

0,5

1

_

درس8

1

1

_

1

درس9

1

1,5

1

_

درس10

1

_

1

1

درس11

1

1

_

_

درس12

1

_

_

1

درس13

_

1

_

_

درس14

_

_

_

_

درس15

_

_

_

_

درس16

درس جدید

_

1

1

 

 

دین وزندگی3

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

درس1

1

1

1

_

درس 2

1

_

1

0,5

درس3

_

1

_

_

درس4

0,5

1

_

1

درس5

1

_

2

0,5

درس6

درس جدید

1

_

_

درس7

1

_

1

1

درس8

0,5

1

1

1

درس9

1

1

_

1

درس10

1

_

1

_

درس11

_

_

_

1

درس12

1

1

_

_

درس13

1

_

1

_

درس14

_

_

_

_

درس15

_

_

1

_

درس16

1

_

1

1

 

 

 

دین وزندگی پیش

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

درس1

_

_

1

_

درس 2

0,5

_

1

1

درس3

3

1

1

1

درس4

_

1

1

_

درس5

_

1

1

0,5

درس6

درس جدید

2

1

0,5

درس7

1

1

1

1

درس8

1

1

_

1

درس9

1

_

_

1

درس10

درس جدید

_

_

_

 

 

جدول زیر،تعداد سوالاتی که از اندیشه و تحقیق در کنکور ریاضی از سال 91 تا 94 طرح شدن:

 

دین وزندگی

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

اندیشه و تحقیق

3

1

2

1

 

 

و این جدول هم نشون دهنده ی اینه که از هر بخش(آیات، متن و...) چه تعداد تست طرح شده:

دین وزندگی

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

سوالات آیه

10

7

10

6

سوالات حدیث

1

_

2

2

سوالات متن کتاب

9

5

5

11

سوالات متن و آیه

4

9

4

5

سوالات متن وحدیث

1

4

2

1

 

 

در واقع همونطور که از جدول بالا پیداست،در سال 94، طرح تست از متن کتاب سهم بیشتری به خودش اختصاص داده.

در کنکورهای 93  وقبل تر، تقریبا 70درصد از سوالات کنکور به بخش آیات اختصاص داشت، اما در کنکور 94، این امر جای خودشو با متن عوض کرد، یعنی در حدود 70 درصد از سوال ها از بخش متن کتاب طرح شدن.

 

و اما جدول بعدی،مربوط به چند قسمتی بودن سوالات هستش:

دین وزندگی

سراسری ریاضی91

سراسری ریاضی92

سراسری ریاضی93

سراسری ریاضی94

سوالات تک قسمتی

13

10

11

18

سوالات دو قسمتی

6

9

9

7

سوالات سه قسمتی

5

4

4

2

سوالات چهار قسمتی وبالاتر

1

2

1

0

 

 

خب! به جدول بالا نگاه کنید، بگیدکه چه چیزی تغییر کرده؟

بله! طراح کنکور در سال 94 به طرح تست های تک قسمتی علاقه ی بیشتری نشون داده!!

البته این یک امر طبیعیه! چرا؟ چون وقتی که کنکور به سمت مطالب حفظی رفته، پس طرح تست های سخت از متن درس مستلزم اینه که جمله ی طرح تست طولانی باشه( یعنی اگه از متن کتاب جمله ای در تست بدن، اگه 2 یا چند قسمتی باشه،زودتر از تک قسمتی بودن به جواب میشه رسید. با روش رد گزینه! )

 

خب! فک کنم به اندازه کافی در مورد پیشینه وپیشرفت و سطح درس دین وزندگی صحبت کرده باشیم.

امیدوارم که مطالب این بخش براتون مفید واقع شده باشه...

با آرزوی سلامتی برای همه ی تلاشگران راه زندگی درست،

 

ارادتمند شما، روح الله آزادپور

به این مطلب امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 1 | امتیاز: 5 از 5