خود ایمنی 

همانطور که قبلا گفتیم دستگاه ایمنی، سلول های خودی و بیگانه را از هم تشخیص می دهد اما در بعضی مواقع ممکنه سلول ها و مولکول های خودی بیگانه تلقی بشه ،در این صورت بدن به سلول ها و مولکول های خودی حمله میکند.

علل بروز این اختلال هنوز مشخص نیست احتمال می رود این واکنش ممکن است در اثر تولید نا به جای و نا متناسب پادتن هایی باشد که علیه پروتئین های سلول های بدن به وجود می آیند.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری نکته : علت این بیماری فقط به لنفوسیت هایBمربوط نمیشه و ممکنه لنفوسیت های T نیز نقش داشته باشند.

بیماری های خود ایمنی: از جمله بیماری های خود ایمنی می توان مالتیپل اسکلروزیس تخریب پوششی میلینی اطراف سلول های مغز و نخاع ، دیابت نوع یک، نخریب جزایر لانگرهانس ، میاستنی گراویس، آرتریت روماتوئید و روماتیسم قلبی را نام برد.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری نکته : در بیماری MS غلاف میلین اطراف سلول های عصبی مغز و نخاع (نه نورون های دستگاه عصبی محیطی)از بین می روند . همچنین  خود نورون ها آسیب نمی بیند بلکه غلاف میلین آسیب می بیند.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری نکته : در بیماری MS نورون های رابط دستگاه عصبی مرکزی آسیب نمی بیند چون فاقد غلاف میلین هستند.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری نکته : غلاف میلین باعث افزایش سرعت هدایت پیام عصبی در طول یک نورون می شود پس با در بیماری ms سرعت هدایت پیام عصبی کاهش می یابد نه انتقال پیام عصبی.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری نکته :علایم بیماری Mآکادمی کنکور - بیماری مالتیپل اسکلروزیس

 

              1. ضعف و خستگی زودرس

              2. اختلال در تکلم

              3. اختلال در بینایی

               4. عدم هماهنگی حرکات بدن

آکادمی کنکور - نکته کنکورینکته : بسته به نوع تخریب ممکنه همه علایم بالا در یک فرد ایجاد نشه و برخی از موارد بالا ایجاد بشه.

آلرژی :

آلرژِی یا حساسیت نوع دیگری از اختلال دستگاه ایمنی است پاسخ بیش از حد یا افراطی دستگاه ایمنی در برابر برخی آنتی ژن ها الرژی نام دارد.

آنتی ژنی که باعث آلرژی می شود آلرژن نام دارد.دانه های گرده گیاهان، گرد و خاک، موادی که در برخی غذا ها (مثلا پروتئین آلفا اس یک کازئین موجود در شیر گاو) و دارو ها وجود دارد برای برخی افراد آلرژن نامیده میشود. کسانی که دچار حساسیت یا آلرژی هستند، دارای دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهراً بی ضررموجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند.

چگونگی پاسخ افراد  دارای آلرژی به مواد آلرژن

هنگامیکه فرد برای بار اولین بار در معرض ماده آلرژن ماننده دانه گرده قرار میگیرد :

  • مرحله اول : در برخورد اول سلول هایB خاطره و پلاسموسیت ها تولید می شوند ، پلاسموسیت ها شروع به ترشح نوعی پادتن می کنند این پادتن ها به سطح سلول هایی به نام ماستوسیت ها می چسبند. ماست‌سل  یا ماستوسیت نوعی سلول خونی است که فقط در بافت پیدا می شود. این سلول‌ها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی زا است، فراوانند.

آکادمی کنکور - ماستوسیت

  • مرحله دوم به بعد : در برخورد دوم درصورتیکه همان آنتی ژن وارد بدن شود ،طبق شکل کتاب درسی هر آنتی ژن با چسبیدن به دو پادتن در سطح ماستوسیت ها ، با فرآیند اگزوسیتوز شروع به ترشح هیستامین می کند. هیستامین باعث بروز علایم الرژی مانند تورم ، قرمزی، سوزش و خارش چشم، گرفتگی و آبریزش بینی و تنگی نفس می شود.

آکادمی کنکور - آلرژی

آکادمی کنکور - نکته کنکورینکته : در برخورد دوم و برخورد های بعدی نیز آنتی ژن به سلول های B خاطره یا لنفوسیت B متصل شده، سلول های خاطره و پلاسموسیت تولید می کند و پادتن بیشتری ترشح شده و به سطح ماستوسیت ها می چسبند.

آکادمی کنکور - نکته کنکورینکته : برای درمان آلرژی باید سیستم ایمنی رو کمی ضعیف تر کنند. پس برای اینکار از داروهایی مانند آنتی هیستامین و یا داروهایی مانند هورمون کورتیزول استفاده می کنند اگه یادتون باشه داروهایی که سیستم ایمنی رو ضعیف می کنه میتونه برای بیماران خود ایمنی نیز مفید باشه!

به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 2 | امتیاز: 5 از 5