اثر مواد اعتیادآور بر دستگاه عصبى مرکزى

بعضی مواد عملکرد دستگاه عصبى مرکزى را تغییر مى دهند. الکل و مواد مخدرى مانند نیکوتین،کوکائیین و هروئین مثال هایی از این مواد هستند همهٔ این مواد مى توانند باعث وابستگى روانى مصرف کننده شوند و بیشتر آنها موجب وابستگی جسمى نیز مى شوند. همچنین کافئین که در قهوه یا نوشابه ها یافت مى شود در افراد وابستگى ایجاد مى کنند.

 

اعتیاد

اعتیاد پاسخى فیزیولوژیک است که مصرف مکرر مواد اعتیادآور باعث آن مى شود. اعتیاد عملکرد طبیعى نورون ها و سیناپس ها را تغییر می دهد.هنگامى که مادهٔ اعتیادآور عملکرد نورون یا سیناپس را تغییر داد، از آن پس آن نورون یا سیناپس به طور طبیعى کار نمى کند ، به خاطر همین امر است که میگویند اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک است مگر در حضور آن ماده . شخص با مصرف مکرر مادهٔ اعتیادآور، به آن معتاد مى شود و بدن او نسبت به آن ماده عادت می کند. شخص معتاد باید با گذشت زمان مقدار ماده اى را که مصرف می کند افزایش دهد، تا خواستهٔ بدنش تأمین شود.

 

اعتیاد به نیکوتینآکادمی کنکور - استیل کولین

نیکوتین ماده ای اعتیاد آور است که در برگ های گیاه تنباکو )توتون (یافت می شود. این ماده بسیار سمیست و سریعاً وارد جریان خون می شود. حدود 60 میلى گرم از نیکوتین برای انسان کُشنده و مرگ آور است.

نیکوتین به علت شباهت ساختارى با استیل کولین(انتقال دهنده عصبی) به محل هاى مخصوصى در سلول هاى عصبی که به طور طبیعى محل گیرنده های استیل کولین هستند، متصل می شود یعنی به گیرنده های استیل کولین روی غشای سلول های پس سیناپسی متصل می شوند.

این جایگاه ها از مراکز کنترل مغز هستند که بسیارى از فعالیت هاى مغزى را کنترل می کنند.اتصال نیکوتین به سلول های عصبی باعث ایجاد تغییرات زیادى می شود. بعد از مدتى بدن فرد سیگارى فقط در حضور نیکوتین ) به جاى استیل کولین ( به طور طبیعی کار می کند و در صورت حذف نیکوتین، حالت طبیعی بدن مختل می شود. در این حالت تنها راه برای برقراری و نگهداری حالت طبیعی بدن سیگارکشیدن است. به این ترتیب می گوییم چنین فردی معتاد به سیگار است.

نکته : در افراد معتاد بدون وجود نیکوتین بدن به صورت طبیعی کار نمی کند و با وجود نیکوتین بدن به صورت طبیعی کار میکند.

 

 

اثر مواد سمی و جهش زای شیمیایی همراه با دود تنباکو بر بدن

تحریک مخاط بینی و گلو

از کار انداختن مژه های سطح تنفسی  و در نتیجه کاهش قدرت ایمنی نخستین خط دفاع غیر اختصاصی

ارتباط مستقیم با سرطان دهان، حنجره و شش در نتیجه کاهش ظرفیت تنفسی      

افزایش احتمال سقط جنین و به دنیا آمدن نوزاد مرده در زنانی که تنباکو مصرف می کنند

 

 

مولف : علیرضا سیاحی

آبان 94

به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 6 | امتیاز: 4/17 از 5