آمادگی برای کنکور


بیشترین داوطلبین کنکور برای آمادگی کنکور، از مهر ماه درس خواندن را شروع می‌کنند(به مدت 10 ماه یعنی تا تیر ماه سال بعد).

این داوطلبین در طی این دوران دچار فراز و نشیب‌های فراوانی می‌شوند که نیاز است حتماً به مشاورین خبره مراجعه و مشورت کنند.

 

این فراز و نشیب‌ها ممکن است به سه دوره برای داوطلبین تقسیم شود:


دوره اول : (دورۀ شور و اشتیاق)

در این دوره داوطلبین با علاقه زیاد و با انگیزه بالایی کار خود را شروع می‌کنند.

بیشترِ این داوطلبین به مؤسسه‌های آزاد مراجعه و ثبت نام می‌کنند و یا در آزمونهای آزمایشی شرکت می‌کنند و شاید تا حدودی هم تحت تأثیر جاذبه‌های کوتاه مدت مؤسسات قرار گیرند؛ از جملۀ این جاذبه‌ها : آزمون، برنامه ریزی، کارنامه آزمون و... می‌باشد.

این دوره حدوداً شاید دو تا سه ماه طول بکشد و شاید هم کمتر از یک ماه باشد.

این دوره هم بستگی به نحوۀ مطالعه و درس خواندن شما دارد؛ هر چقدر شما برنامه ریزی منظمی داشته باشید و به آن عادت کرده باشید دوره طولانی‌تری خواهد بود.

 

این دوره را می‌توان دوره شور و شوق و اشتیاق داوطلبین نامید.


دوره دوم : (دورۀ فرار، دلسردی، ناامیدی و یا دوره‌ی خستگی زود رس)

اگر دانش‌آموز در دوره اول برنامه ریزی منظمی نداشته باشد و مطالعه یکنواختی داشته باشد به تدریج از جاذبه‌های دوره اول کاسته می‌شود و او نیز نسبت به درس خواندن دلسرد و ناامید می‌شود. چرا که کار یکنواخت انسان را خسته و بی حوصله می‌کند یعنی، آن پتانسیل روزهای اول را از دست می‌دهد.

حتی بعضی‌ها از این شکایت دارند که چرا با این همه تلاشی که انجام می‌دهیم به نتیجه نمی‌رسیم و یا اینکه اصلاً مطالب را یاد نمی‌گیریم.

 

دانش‌آموزان در این دوره به درسهایی که خوانده‌اند توجه نمی‌کنند و در فکر درسهایی که نخوانده‌اند هستند. این مسئله باعث می‌شود که دانش‌آموز مأیوس شود.

خلاصه این دوره میانی دورۀ بسیار سختی برای دانش‌آموزان است.

 

خیلی از دانش‌آموزان را سراغ داریم که با یک شروع عالی در دوره میانی ناامید شده‌اند و از حرکت و رقابت با دوستان بازمانده و میدان را برای آنان باز گذاشته‌اند.

 

در این دوره با توجه به یکنواخت بودن کار، افکار منفی و مزاحم به سوی داوطلبین هجوم می‌آورد و آرامش آنها را به هم می‌زند و شاید در بعضی از موارد منجر به ترک ادامه کار شود.

در این دوره است که اولیاء و مشاورین با هنرمندی خود باید بتوانند افکار منفی را شناسایی و با مشاورۀ مستمر ایشان را به مسیر منطقی خود هدایت کنند، به او انرژی دهند افکار منفی را از سر او دور کنند و او را به ادامه کار تشویق کنند.

 

عزیزان به این نکته توجه داشته باشند: تقریباً همه داوطلبین کنکور در طول سال با این مشکل مواجه هستند. در این مرحله نیاز به تلاش بیشتری هست.


دوره سوم : (دوره جهش ناگهانی)

این دوره تقریباً دو سه ماهی به کنکور باقی مانده و آن هم با شنیدن خبرهایی از کنکور از طریق رادیو، تلویزیون و دوستان شروع می‌شود که ناگهان داوطلب به خود می‌آید و روند مطالعه دوباره تند می‌شود.

 

در این دوره اگر داوطلب بتواند برافکار منفی و مزاحم خود غلبه کند، می‌تواند موفق شود چرا که بازهم وقت زیاد‌ی برای مطالعه و رسیدن به کنکور مانده است.

چنانچه دانش‌آموز در این دوره با برنامه ریزی درست و حساب شده‌ای کار خود را شروع کند می‌تواند از خیلی از رقبای خود سبقت بگیرد و به نتیجه مطلوب و مورد دلخواه خود برسد.


نتیجه :

دوره اول چون داوطلب با آمادگی کامل شروع می‌کند اگر مشاورین محترم بتوانند با یک برنامه ریزی درست وحساب شده او را تشویق و وادار به درس خواندن کنند کار تقریباً به دوره میانی نمی‌رسد. یا اگر برسد، با شدت کمتری.

 

دوره میانی سخت ترین دوره و شاید بدترین دوره باشد دوره‌ای که شاید بسیاری از سرنوشت‌ها را عوض کند، دوره‌ای که به نام دوره فرار، بی حوصلگی و یا نا امید شدن از آن نام برد.

شما در این دوره باید برافکار مزاحم خود غلبه کنید چرا که قسمت زیادی از مسیر را طی کرده اید.

تنبلی را کنار بگذارید چرا که شما می‌توانید، وقت کافی هم دارید. حتی، توصیه می‌کنیم به آنهایی که تاکنون درس نخوانده‌اند مهم نیست که تاکنون درس نخوانده‌اند چرا که زمان هنوز باقیمانده...


 

شما در کدام دوره هستید؟

آیا دورۀ دوم(که بدترین دوره است) را پشت سر گذاشته اید؟ یا اینکه اصلا به دورۀ دوم وارد نشده اید؟

بنظر شما دورۀ سوم چقدر مهم است؟

(نظراتِ خود را در کادر پایین با دوستان خود به اشتراک بذارید..)

 

به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 1 | امتیاز: 5 از 5