فهرست

1- گردش مواد در جانداران

2- کیسه تنان 

3- عروس دریایی  

گردش مواد در جانداران

 جانداران برای ادامه حیاتشون نیاز دارن مواد غذایی، اکسیژن رو به سلول هاشون برسونن و مواد دفعی مانند دی اکسید کربن از سلول ها دور کرده و دفع کنن خب این امر در جانداران تک سلولی نیاز به تشکیلات خاصی نداره و خود سلول به تنهایی این تبادلات رو انجام میده، براتون یه مثالی بزنم یه انسان بومی آمازون که به تنهایی در جنگل زندگی میکنه خودش وظیفه داره با شکار غذاشو تهیه کنه و آب رو از چاه بکشه بیرون اما یه آدم شهری که کارش پشت میزه نمیره بز کوهی شکار کنه و تنها کاریکه لازمه انجام بده اینه بره در مغازه سر کوچشون و مواد لازم رو پول بده و تحویل بگیره چرا ؟ چون ديگه کارشو تخصصي انجام ميده و نياز نيست حتي براي امرار معاش حيوان شکار کنه يا کشاورزي کنه! جانداران پرسلولیم اینجورین !چون در بشتر اونا سلول ها تخصص يافته هستند. در جانداران پرسلولی، جاندار باید یه دستگاهی در بدنش باشه تا مواد غذایی و دیگر مواد حیاتی رو بهشون برسونه و مواد دفعی رو ازشون دور کنه این وظیفه به عهده دستگاه گردش مواده! خود سلولها تخصص یافته هستن و خودشونو در گیر این کارا نمی‌کنن. این دستگاه گردش مواد علاوه بر مواردی که گفتم نقش‌های دیگه ایم داشته باشه منتها نه در همه‌ی جانداران! مثلاً در انتقال گازهای تنفسی، انتقال هورمون ها از غدد به بافت هدفشون، تنظیم دمای بدن ، انتقال گلبول های سفید و ایمنی بدن و ... نقش دارند.پس طبق گفته های ما به دو جمله مهم از کتاب درسی می‌رسیم :
 همه‌ی جانداران باید به تبادل مواد با محیط بپردازند (حالا می‌خواد تک سلولی باشه یا پرسلولی) و موادی که از محیط جذب کرده‌اند در درون خود در جهت و یا خلاف جهت گرانش زمین به گردش درآورند.

 بسیاری از جانوران در بدن خود دستگاهی به نام دستگاه گردش مواد دارند.


کیسه تنان
 بی‌مهرگانی هستند که دستگاه گردش خون ندارند و همگی در دریا زندگی می‌کنند.(عکس روربه رو مربوط به شقایق دریاییست)
هیدر، عروس دریایی، شقایق دریایی از کیسه تنان هستند.    

 چون از دو یا سه لایه سلولی ساخته شده است همه‌ي سلول‌ها می‌توانند به طور مستقیم به تبادل مواد با محیط بپردازند.    
  فقط دهان دارند یعنی از همان مسیری که وارد می‌شود خارج می‌شود.(مسیر عبور مواد دوطرفه است.)    
   فاقد همولنف و دستگاه گردش خون هستند.    


عروس دریایی    

 دارای ساده‌ترین دستگاه گردش مواد در جانداران    
 یک کیسه‌ گوارشی با تعداد زیادی لوله‌های شعاعی دارد که مواد داخل این لوله در مرکز بعد از عبور از  لوله‌ی دایره‌ای به حفره داخلی و سپس دهان وارد می‌شود.  
 لوله‌ها را سلول‌های مژک‌داری می‌پوشاند که آب را درون لوله‌ها حرکت می‌دهد. 

 

   

 

 

 

 

 

 

مولف :عليرضا سياحي
مهر 94
به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 8 | امتیاز: 4/63 از 5